انجمن عکاسان ایران

National Iranian Photographers Society

هشتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران دوره گذار است

نشست خبری هشتمین دوره ۱۰ روز با عکاسان ایران با حضور سیف الله صمدیان، رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران و اسماعیل عباسی، دبیر هشتمین دوره ۱۰ روز با عکاسان ایران» صبح امروز (دوشنبه ۳ آذر) در سالن استاد امیرخانی خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
در ابتدای این نشست، صمدیان گفت: از هشتم تا هجدهم آذرماه هشتمین دوره این رویداد به همت انجمن عکاسان ایران برگزار می‌شود. این انجمن یک انجمن سراسری است و با ۶ انجمن دیگر (میراث فرهنگی، مطبوعاتی، سینما، تئاتر، صنعتی و تبلیغاتی، انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس) که در رشته عکاسی فعال هستند، تفاوت دارد. 
وی ادامه داد: ما تا دوره هفتم «۱۰ روز با عکاسان ایران» قصدمان گرد هم آوردن انجمن‌های عکاسی بود و ابتکار نویی به شمار می‌رفت که با همکاری و دلسوزی انجمن‌های عکاسی همراه بود. اما تصمیم بر این بود که پس از آن هر انجمن خودش برنامه‌های مستقل داشته باشد، بنابراین جدایی ما از دیگر انجمن‌ها، از سر مهر و علاقه بود. 
صمدیان در ادامه گفت:  انجمن عکاسان ایران از ۱۳۸۸ راه‌اندازی شد. مأموریت هیأت مدیره دوره اخیر، اردیبهشت به پایان می‌رسید و قصد دخالت در کارهای هیأت مدیره جدید را نداشتیم اما چون مجمع عمومی به حد نصاب نرسید مجبور شدیم ادامه دهیم و با فرصت کمی که داشتیم برای 10 روز با عکاسان برنامه ریزی شد و اسماعیل عباسی به عنوان دبیر هشتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران انتخاب شد. پس از آن قرار بود نوبت اول مجمع عمومی انجمن عکاسان ایران اول آذرماه برگزار شود و برای نخستین بار انتخابات هیات مدیره به صورت اینترنتی برای اعضای شهرستانی انجمن برگزار شود، اما به دلیل قطعی اینترنت، برگزاری مجمع عمومی و انتخاب هیأت مدیره جدید به تأخیر افتاد. 
رییس هیأت مدیره انجمن عکاسان ایران درباره انتخاب اسماعیل عباسی به عنوان دبیر هشتمین «۱۰ روز با عکاسان ایران» گفت: به واسطه سابقه درخشان آقای عباسی، همگان روی انتخاب ایشان صحه گذاشتند. مدیر اجرایی محسن زین‌العابدینی و مدیر برگزاری هم مسعود زنده‌روح کرمانی است که قرار است به شیوه جدیدی این دوره را برگزار کنند. 
صمدیان درباره حمایت‌های مالی از این رویداد گفت: متاسفانه مسائل مالی انجمن‌ها در حد فاجعه است. سال گذشته مرکز هنرهای تجسمی حرکتی را شروع کرد که در برگزاری ۱۰ روز با عکاسان کمک‌رسانی بود. امسال هم شورای شهر و سازمان زیباسازی قول‌های برای کمک به ما داده‌اند، اما با توجه به شرایط اقتصادی نمی‌توانیم از شرکت‌ها و صنایع خصوصی کمکی بگیریم. بااین‌حال به کمک سازمان‌های مختلف نیاز داریم، البته کمکی که بدون دخالت و اعمال‌نظر باشد. کل بودجه برگزاری رویدادهای هنرهای تجسمی در حد یک فیلم سینمایی نیست و این فاجعه است.
اسماعیل عباسی، دبیر هشتمین دوره 10 روز با عکاسان ایران در ادامه نشست گفت: هیأت‌مدیره انجمن عکاسان ایران به این نتیجه رسید که باید یک تغییر در شیوه برگزاری «۱۰ روز با عکاسان ایران» انجام گیرد. این تغییر به معنای رد سابقه و عملکرد ادوار پیشین نیست، بلکه پرکردن جای خالی مواردی است که از آن غفلت کرده‌ایم، از جمله تاریخ عکاسی ایران. ضمن اینکه نمایشگاه‌های ما ایده محور نبوده است، بنابراین «۱۰ روز با عکاسان ایران» قرار است در دوره‌های آتی ایده محور و کیوریتوریال برگزار شود.  
عباسی ادامه داد: با توجه به زمان محدودی که داشتیم، یا باید «۱۰ روز با عکاسان ایران» برگزار نمی‌شد یا به این دوره به عنوان دوره گذار نگاه می‌کردیم. شورای هنری 10 روز با عکاسان ایران متشکل از دکتر مهدی مقیم نژاد، رامیار منوچهرزاده، زانیار بلوری و بهنام صدیقی تشکیل شد که با شناختی که از عکاسان داشت و نمایشگاهها و مجموعه هایی که دیده بود، پروژه هایی را انتخاب کرد که بیشتر از عکاسان زیر ۳۵ سال است و در مجموع 40 پروژه به نمایش گذاشته می شود. این نمایشگاه از نظر شیوه ارائه، چیدمان و ... متفاوت است. با توجه به زمان اندک، فراخوانی منتشر نشد اما تلاش شد کسی از اعضای انجمن از قلم نیفتد و با همه آن‌ها تماس گرفته شد، برخی آمادگی مشارکت نداشتند و برخی اثر خود را برای قضاوت ارسال کردند. شورا حتی در چینش و ارائه آثار که جزئی از بیان عکاسی است با هنرمندان ارتباط داشتند و تصمیم‌گیری‌هایی شد که در نتیجه آن در نمایشگاه با چندین نوع مختلف ارائه آثار مواجه خواهیم بود. کتابی برای نمایشگاه منتشر می‌شود که حدود ۱۶۰ صفحه است و دربردارنده ۴۰ پروژه عکاسی و استیتمنت‌های آنها است. همچنین کلیه نشست‌ها مستندسازی می‌شود و علاقه‌مندان شهرستانی امکان این را دارند که از طریق پخش زنده اینترنتی، پادکست‌ها و فیلم‌هایی که روی سایت ۱۰ روز با عکاسان و سایت "به گوش" قرار می‌گیرد، در جریان کلیه رویدادها قرار بگیرند.
عباسی در ادامه گفت: ۳۴ نشست با حضور عکاسانی که در این نمایشگاه اثر دارند، برگزار می‌شود و از شش نفر نیز برای این نشست ها دعوت کردیم و نشست هایی با حضور هادی آذری، صیاد نبوی، فواد نجم‌الدینی، رهام شیراز، حمیدرضا سوری و نجف شکری برگزار می شود.
مسعود زنده‌روح، عضو هیات مدیره انجمن عکاسان ایران و مدیر برگزاری هشتمین دوره 10 روز با عکاسان در ادامه این نشست گفت: ۱۰ روز با عکاسان دو بار تغییر ماهوی داشته است، در دوره سوم و دوره هشتم با تغییرات زیادی در ۱۰ روز با عکاسان مواجه بودیم. دوره یک و دو با آنچه در پنج دوره بعدی گذشت کاملا متفاوت بود. نگاه هیئت‌مدیره انجمن در سال ۹۳ و سومین دوره رویداد به این شکل بود که با همکاری انجمن‌های تخصصی فضایی را برای جامعه هدف انجمن شکل دهد که این فضا بستری برای نمایش آثار انجمن‌های دیگر باشد. سال ۹۸ نیز تغییر ماهوی رخ داده اما هدف کمیته نمایشگاه‌ها که رفتن به سمت نمایشگاه‌های ایده محور است در دوره نهم قابل مشاهده است. دوره هشتم درواقع برای فضا سنجی و بررسی امکانات و راهکارها است.
زنده روح ادامه داد: وقتی به سوی ایده محوری و کیوریتوری می‌رویم و نگاه ما این است که تمام عکاسان ایران و فعالان این رشته را در نظر بگیریم، نیازمند زمان طولانی هستیم که با فراخوانی وسیع، همه افراد جذب شوند. امیدواریم با برگزاری انتخابات انجمن، در پایان دوره هشتم این رویداد دبیر دوره نهم معرفی شود زیرا برنامه‌های ایده محور نیازمند صرف وقت زیاد است.
زنده روح با قدردانی پنج دوره همکاری انجمن‌های تخصصی با ۱۰ روز با عکاسان گفت: در این دوره نیز ما هیچ فاصله‌ای از سایر انجمن‌ها نگرفتیم و هنوز به همکاری آنها نیاز داریم تا پروژه موردنظر را پیش ببریم. در این دوره بعضی برنامه‌ها را حذف و به بخش‌های دیگری منتقل کردیم و قصد داشتیم این فضا را ایجاد کنیم که هنرمندان به شکل رو در رو درباره پروژه فعلی خود و برنامه‌های آینده‌شان صحبت کنند. اما از سال آینده با توجه به اینکه فرصت کافی وجود دارد تمام عکاسان ایران می‌توانند پروژه‌های خود را در طول سال برای کمیته برگزاری رویداد ارسال کنند و قطعاً از دوره نهم شاهد عدالت‌محوری خواهیم بود.
 
تاریخ خبر: ۱۳۹۸/۰۹/۰۴