دومین جشنواره بین‌المللی نگاه آبی افتتاح شد

دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی«نگاه آبی» در زمینه محیط زیست و انرژی‌های پاک در باغ موزه نگارستان افتتاح شد.

به گزارش ایلنا، مراسم افتتاح دومین دوره جشنواره بین‌المللی عکاسی «نگاه آبی» امروز یکشنبه (20 خرداد) با حضور طیبه سیاوشی (نماینده مجلس شورای اسلامی) در باغ موزه نگارستان تهران برگزار شد.

در این مراسم از پوستر جشنواره رونمایی شد و گالری آثار برگزیده جشنواره نیز گشایش یافت.

طیبه سیاوشی در این مراسم با اشاره به حمایت‌های کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از فعالیت‌های دانشجویی در کشور گفت:‌ این جشنواره به دلیل اهداف محیط زیستی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما قراردادها و کنوانسیون‌های بسیاری در خصوص انرژی‌های تجدیدپذیر و محیط زیست داریم اما نگاه هنری می‌تواند در زمینه فرهنگ‌سازی به جوامع کمک کند و بر تغییر و اصلاح شیوه زندگی مردم تاثیرگذار باشد. چرا که درگیر کردن مردم در این مسئله خود انجام نیمی از کار است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: من و همکارانم در کمیسیون تلاش داریم فعالیت‌های جوانان در این زمینه را قدر بدانیم. جوانانی که با حداقل امکانات سعی می‌کنند در زمینه فرهنگسازی در حوزه محیط زیست،‌ انرژی‌های پاک و انرژی‌های تجدیدپذیر تاثیرگذار باشند.

محمدعلی زارع (مدیرکل فرهنگی اجتماعی دانشگاه تهران) با اشاره به اهداف برنامه سوم دانشگاه تهران اظهار کرد: بحران‌های محیط زیست و منابع طبیعی از مواردی است که با آن رو به رو هستیم و اگر بخواهیم از این بحران پیشگیری کنیم نیاز به مشارکت‌پذیری عموم مردم داریم و برای رسیدن به آن راهی جز فرهنگ‌سازی وجود ندارد.

وی ادامه داد: ما سعی داریم از ظرفیت تشکل‌ها و نشریات دانشجویی در این زمینه بهره ببریم. عمده‌ترین هدف ما در حوزه فرهنگی هنری دانشگاه تهران بهبود بخشیدن به مشارکت دانشجویان و اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه برای رسیدن به این هدف است.

امین مختاری (دبیر کانون دایره آبی دانشگاه تهران و دبیر هنری جشنواره) اظهار کرد: کانون دایره آبی با هدف فرهنگسازی در بخش محیط زیست و انرژی‌های پاک در چند دانشگاه کشور فعالیت دارد و به زودی NGO این کانون با همین نام تاسیس خواهد شد.

وی از مهم‌ترین اهداف این سمن را شناسایی، معرفی و کمک در جهت تحقق پروژه‌های دانشجویی و پایان نامه‌های زیست محیطی کشور بر شمرد.

مسعود مکاری (دبیر جشنواره نگاه آبی) نیز در برخی از سخنان خود گفت: امسال 6 هزار و 120 اثر از کشورهای مختلف جهان دریافت کردیم و نمایشگاه اثار برگزیده نیز شامل آثاری از 69 عکاس ایرانی و 13 عکاس خارجی با 120 اثر است که در ایام جشنواره برپا خواهد شد.

مکاری با اشاره به مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور در برگزاری این جشنواره و لزوم حمایت بیشتر نهادهای ذی ربط در دوره های آتی جشنواره؛ از مهندس آدم نژاد، مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) برای حمایت ویژه از جشنواره تشکر کرد.

مراسم اختتامیه این جشنواره در تاریخ ۳۰ خرداد ماه در محل باغ موزه نگارستان تهران برگزار می‌شود و نمایشگاه آثار منتخب جشنواره تا این زمان دایر خواهد بود.

خبرگزاری ایلنا

واژه های کلیدی:  نگاه. آبی. باغ. موزه . نگارستان
تاریخ خبر: 1397/03/21