گالری گردی عکاسی (‌جمعه ۹۸/۲/۲۰)‌

نمایشگاه گروهی نقاشی، مجسمه و عکس در گالری «شیرین»

«نئواکسپرسیونیسم در هنر معاصر ایران» عنوان نمایشگاه گروهی به کیوریتوری فرناز محمدی است که جمعه ۲۰ اردیبهشت در گالری شیرین به نشانی خیابان کریمخان‌زند، خیابان سنایی، کوچه‌ی سیزدهم، پلاک ۵ گشایش می‌یابد و تا ۲۲ خرداد ماه ادامه خواهد داشت. آثاری از هنرمندان برجسته ای چون آیدین آغداشلو، کوروش شیشه گران، فرشید ملکی، منوچهر معتبر و سروش میلانی زاده در این نمایشگاه به نمایش در می‌آید.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «جلوه های نئواکسپرسیونیسم در هنر معاصر ایران

این جنبش هنری با نام (نوهیجان نمایی) از اوایل دهه ١٩٨٠ بر بازار هنر دنیا سلطه یافت. هنرمندان در واکنش به هنر انتزاعی دهه ١٩٧٠ به هنر فیگوراتیو یعنی تصویرکردن انسان و دیگر اشیا قابل تشخیص روی آورده بودند.

تأثیرات جهانی نئواکسپرسیونیسم با نشانه‌هایی همچون، بحران هویت، رویاهای ویران شده، روان پریشی، دفرمه کردن، مسخ شدگی و گاهاً رنگ‌های تند متأثر از ضرب قلم هنرمندان با رنگ‌های تند در این آثار همراه بود. هنرمندانی که به مسئله زمان و مکان توجه نداشتند و هر آنچه که قابل اهمیت است بازی ذهن در آثارشان است.

در ایران نیز نوهیجان نمایی در آثار هنرمندان تجسمی نه به تقلید از غرب، بلکه به دلیل مواجه با آنچه تأثیر ناملایمات زیستی، جنگ و بحران هویت بوده در آثار بسیاری از عمیق‌ترین این هنرمندان دیده می‌شود. لذا این نمایشگاه، منتخب آثار ارزنده‌ای است از سه نسل از هنرمندان برای تجسم آنچه که نشان از رنج و سرگشتگی انسان معاصر دارد و بازتاب فردیت است.»

نمایشگاه گروهی نقاشی، مجسمه و عکس با عنوان «نئواکسپرسیونیسم در هنر معاصر ایران» قرار است روز جمعه (۲۰ اردیبهشت ماه) در گالری شیرین افتتاح شود.

این مجموعه توسط فرناز محمدی گردآوری شده است.

گالری شیرین در خیابان کریمخان زند، خیابان سنایی، کوچه‌ی ۱۳، شماره ۵ واقع شده است.

ساعات بازدید از این نمایشگاه‌ها از ساعت ۱۱ تا ۱۹ اعلام شده است. گالری دوشنبه‌ها تعطیل است. 

فردوسی میزبان نمایشگاه دومین جشنواره ملی عکس شاهنامه شد

نمایشگاه دومین جشنواره ملی عکس شاهنامه به مناسبت ۲۵ اردیبهشت ماه روز بزرگداشت فردوسی در آرامگاه فردوسی برگزار می شود.

نمایشگاه دومین جشنواره ملی عکس شاهنامه در چهارمین مقصد خود به آرامگاه فردوسی رسید . پس از رشت، قزوین و گرگان این بار فردوسی میزبان نمایشگاه جشنواره ملی عکس شاهنامه خواهد بود . این نمایشگاه با همکاری آرامگاه فردوسی و سازمان میراث فرهنگی خراسان رضوی و با بنیانگذاری و دبیری کورش جوادی برگزار می شود.

آیین گشایش نمایشگاه دومین جشنواره ملی عکس شاهنامه در آرامگاه فردوسی  جمعه ۲۰ اردیبهشت ماه ساعت ۱۲  ظهر برگزار خواهد شد و این نمایشگاه تا ۲۷ اردیبهشت ماه هر روز از ۹ صبح تا ۶ عصر میزبان دوستداران شاهنامه و هنر عکاسی خواهد بود .

در این نمایشگاه آثار اردلان حسنعلی زاده - اسحاق اقایی -  افشین میرزایی - امید ابراهیمی - امیر امیری - امیر جمشیدی - امیرحسین کمالی - پرویز قلی زاده - پیمان ملکی مقدم - حسین قربانی - حسین یزدانفر-  دانیال بینقی - داود ایزدپناه -  داود محمودی - سیدجواد میرحسینی - سید علی حسینی - علی حسنعلی زاده - علیرضا رجایی - لیلا مطلق -  مجید حجتی - مرتضی حیدریان مهر - مصطفی مصطفوی - مهدیه غفوریان  - مهسا قدیانی-  همایون مهرزاد و امیرمهدی نجفلو به نمایش گذاشته خواهد شد .

جشنواره ملی عکس شاهنامه هر دوسال یکبار از سوی باشگاه شاهنامه پژوهان و باشگاه نقالان برگزار می شود و در دومین دوره آن آرامگاه فردوسی، موزه شاهنامه و اسطوره قزوین، باشگاه عکاسان جوان، پویش فردوسی و گروه هنری سی تاب مشارکت دارند .

نمایشگاه های عکاسی آخر هفته به روایت هنر آنلاین

سرویس تجسمی هنرآنلاین: آدینه  ۲۰ اردیبهشت‌ماه هنرمندان عرصه هنرهای تجسمی در گالری‌های تهران حاضر شده‌اند تا عکس‎ها، آثار حجمی و نقاشی‌های خود را در معرض دید علاقه‌مندان به هنر قرار دهند. این هفته با ۲۲ افتتاحیه، گالری‌های تهران میزبان علاقمندان به هنرهای تجسمی هستند.

بنیاد کاف: نمایشگاه آثار اولاف بژسکی، هنرمند لهستانی با نام "روزی روزگاری در ایران"  ۲۰ اردیبهشت تا ۲۴  خرداد در بنیاد کاف به نشانی ولنجک، میدان دانشگاه شهید بهشتی، ابتدای جاده درکه، سیزده چنار، پلاک۳۴ و۳۶ برگزار می‌شود.

شمیده: نمایشگاه عکس "اوهام من روی دیوار روبرو" شهاب سلیمیان ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت‌ماه در گالری شمیده واقع در میرداماد، میدان مادر، خیابان شهید سنجابی(بهروز سابق)، بن بست یکم، پلاک۸ ، طبقه اول، واحد۱۲  برپاست. 

فرهنگسرای نیاوران: نمایشگاه عکس افغانستان با آثاری از محمدموسی اکبری و فاطمه اکبری ۲۰ تا ۳۱اردیبهشت در گالری ۲ نیاوران برپاست. همچنین نمایشگاه آثار نقاشی و خوشنویسی "کیمیای مهر" ۲۰ تا ۳۱ اردیبهشت در گالری شماره ۱ فرهنگسرای نیاوران برپاست. علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه  به آدرس خیابان پاسداران، مقابل پارک نیاوران، فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.

ای جی: نمایشگاه عکسهای محسن یزدی‌پور با نام "منظری برای ندیدن" تا ۲۷  اردیبهشت در گالری Ag واقع در خیابان کریمخان، خیابان عضدی جنوبی، پلاک ۴۳ برپا است.

برگ: نمایشگاه گروهی نقاشی و عکس "باغ مدور خاطره" تا ۳۱  اردیبهشت در نگارخانه برگ به نشانی میدان هروی، خیابان وفامنش، خیابان جمالی شرقی، شماره۱۲ ، عمارت عین الدوله برپاست.
 
روابط عمومی انجمن عکاسان ایران
واژه های کلیدی:  گالری گردی. عکاسی . جمعه
تاریخ خبر: 1398/02/19