نمايشگاه «تداوم٤» افتتاح شدغوغاي ٤ عکاس

بهناز شيرباني

 

ساختمان قديمي زيبايي که با در سبزرنگ از کوچه جدا شده، شباهتي به ديگر ساختمان‌هاي امروزی ندارد. حتي ازدحام آن هم شبيه ديگر ازدحام‌ها نيست. در طبقه‌اي که مدت‌هاست به نام گالري شماره ٦ مي‌شناسيم، ازدحامي نمي‌بينيم که باعث غافلگيري مخاطبانش شود. همه انتظار اين حجم استقبال را از نمايشگاه چهار بانوي پيشگام عکاسي دارند؛ آثاري که از نگاه شخصي آنها بر ديوارهاي اين نمايشگاه خودنمايي مي‌کند. مريم زندي، ميترا محاسني، رعنا جوادي و غوغا بيات از جمله عکاسان زن برجسته‌ای هستند که فعاليت حرفه‌اي را در دهه‌ ١٣٥٠ آغاز و پس از ٤٠سال در کنار هم در نمايشگاه «تداوم ٤» حضور پيدا کرده‌اند. در ميان ازدحام و شلوغي نمايشگاه با ابراهيم حقيقي درباره نگاهش به اين نمايشگاه صحبت کرديم. توصيف حقيقي از اين نمايشگاه با حضور چهار بانوي هنرمند در کنار يکديگر آغاز شد: «نمايشگاه بسيار ديدني است و اينکه چهار روايت شخصي از چهار عکاس بانوی معاصر را مي‌بينم و اين از جذابيت‌هاي نمايشگاه است».

او ادامه داد: «در کارهاي رعنا جوادي حس زنانگي پررنگ‌تر است و دقيقا از نگاه يک زن عکاسي شده است، مقصودم مزيت اين آثار بر ديگر آثار نيست بلکه نکته‌اي است که براي من جذاب بود. نکته حائزاهميت در اين نمايشگاه يکدستي آثاري است که مي‌بينم، اينکه براي نمايش اين آثار در کنار يکديگر طراحي و فکر شده است و لازمه هر نمايشگاهي است، خصوصا نمايشگاه عکس که يک تفکر منسجم را روايت مي‌کند». حقيقي در بخش ديگري از صحبت‌هايش به بخش ديگري از فعاليت‌هاي اين چهار بانو اشاره کرد و گفت: «تداوم کار، لازمه فعاليت هر هنرمندي است و اتفاقي است که در کار اين چهار بانو مي‌بينيم، عکاسي‌کردن و حضورداشتن براي زنان در جامعه ما سخت‌تر بوده و البته حضور پر‌رنگ‌داشتن کمي مشکل‌تر از حضور مردان است و اين چهار بانو در طول سال‌ها کارکردن، همچنان فعال هستند و پرکار بوده‌اند که ستودنی است». اين طراح گرافيک و عکاس در پايان گفت: «اين روزها دوربين را دست همه مي‌بينيم، با اين دوربين مي‌توان اثر هنري توليد کرد و مي‌توان اثري خلق کرد که روايتگر حس درون يا نگاه شخصي يک عکاس باشد. تفاوت بزرگ نمايشگاه «تداوم ٤» در اين است که حسي به مخاطب منتقل مي‌کند که عکاسي را از يک گزارش خارج مي‌کند و به سمت يک روايت مي‌برد و در همه آثار مي‌توان اين نکته را ديد».

نمايشگاه «تداوم ٤» تا ٢٨ آبان‌ماه ادامه دارد. گالري شماره ٦ در خيابان ميرزاي‌شيرازي، کوچه بيستم، پلاک ٢، طبقه همکف واقع است.

 

روزنامه شرق

واژه های کلیدی:  تداوم4، گالری شش،
تاریخ نشر: 1395/08/26